כל מה שצריך לדעת על וילונות

 

הרבה אנשים מזלזלים בקניית וילונות ומשאירים את ההחלטות האלו לרגע האחרון. אבל כל חלון צריך וילון, ובית שפסחו בו על שיקולים של עיצוב וילונות עשוי למצוא את עצמו בבעיה אמיתית. וילונות הבית אחראיים במידה רבה על עיצוב התאורה, גם בבתים מוארים לחלוטין בידי תאורה מלאכותית. בגלל גודלם הם תופסים תפקיד מאוד דומיננטי במרחב של החדר, וכדאי להשקיע בהם יותר מרגע של מחשבה.

 

כשאנו ניגשים לבחור וילונות עלינו לקחת בחשבון מספר שיקולים – האווירה שאנו מבקשים ליצור בעזרתם, הנוף הנשקף אל מחוץ לחלון, השימוש שאנו מבקשים לעשות בחדר בו הוילונות מוצבים, סוג הבד או החומר שאנו מבקשים להשתמש בו ותפקידם של הוילונות בעיצוב החדר. וילונות בד הם כבר זמן רב לא הצורה היחידה שבה אפשר למצוא וילונות, וכדאי להתמצא במגוון הרחב לפני שניגשים לבחור.

 

וילונות הקובעות את הטון של החדר

 

לפני שאנחנו מחליטים על וילונות הבית כדאי שנגדיר בפני עצמנו היטב – איזה שימוש אנחנו מתכוונים לעשות בהם? איזו אווירה אנחנו מבקשים שהם יקנו לחדר? אין זה ניכר, אולי, במבט ראשון, אך לוילונות יש תפקיד מכריע בעיצובו של החדר. וילונות חושפים או מסתירים את העולם שבחוץ. לכן עלינו לשאול את עצמנו האם אנו גרים מול נוף הררי מדהים, או במרכז עיר עכורה?

 

מידת האור הנכנסת דרך וילונות החדר משפיעה על האווירה בו. ייתכן ובמקום עבודה נרצה לשמור על אווירה רצינית יותר ולכן נבקש לצמצם את האור הטבעי. ייתכן ונרצה להשרות אווירה נעימה ולכן נבחר וילונות המאפשרים לנו אור טבעי מרבי. בקצרה, לפני שאנחנו בוחרים את וילונות החדר, כדאי שנבין בצורה מלאה את השימוש שלו. תמיד כדאי ומומלץ, כמובן, להיעזר ביועץ לצורך החלטות שכאלו.

 

צורות וילונות

 

בימינו ישנם סוגים ושילובים כמעט אינסופיים של וילונות. וילונות הבד הקלאסיים הם כמובן הידועים והמקובלים ביותר, ואין צורך במאמץ מיוחד כדי להתמצא בסוגים השונים. כמובן, כאשר נבחר וילונות בד עלינו לקחת בחשבון באיזו דוגמה אנחנו רוצים, מהי מידת השקיפות שאנו מבקשים וכן מהו תפקיד הוילון בחדר. אם תפקידם להיות וילונות דקורטיביים בלבד, הרי שבחירותינו יהיו שונות מאשר וילונות שייעודם הוא פונקציונאלי יותר.

 

ישנן צורות רבות אחרות של וילונות מלבד בד. עלינו גם לשים לב כי יש המכנים צילונים ותריסים שונים וילונות, היות ושימושם הוא דומה. וילונות רומיים, וילונות מיקדו ווילונות חוטים הם דוגמאות פופולאריות למגוון הרחב הקיים בעולם הוילונות. לכל חומר של וילונות שימוש אחר מבחינת כמות האור שהוא מעביר והאופי השמרני או המודרני שהוא מקנה לחדר.

 

גם בעולם הוילונות, וילונות זה לא הכל

 

מלבד בחירת הוילונות עצמם, ישנן החלטות נוספות שעלינו לקבל. כל וילון נמצא על בסיס כלשהו, בין אם אלו וילונות גלילה, וילונות רינגים, וילונות פנלים וכיוצא בזה. עלינו להחליט על המנגנון של הסטת הוילון – ישנם אנשים שיעדיפו וילונות שניתן להסיט ביד, וישנם כאלו שיעדיפו מנגנון חשמלי. בנוסף, עלינו להחליט האם ברצוננו לעשות שילוב בין וילונות החדר לבין תריסי החלון כדי להגיע לשליטה מקסימאלית על התאורה.

 

כאשר אנחנו בוחרים וילונות, כדאי לדאוג להתאימם גם למוצרי טקסטיל אחרים בחדר ובבית. מומלץ ליצור התאמה מרבית בין וילונות הבית לבין הבדים האחרים שאנו עושים בהם שימוש. כך גם כדאי להתאים את וילונות החדרים לריהוט בבית ולצבע שבו אנו צובעים את הקירות. איננו רוצים שהוילונות, יפים ככל שיהיו, ייראו תלושים משאר הפריטים בבית.