לימודי משפטים - אפשרויות תעסוקה

 

לאחר השיחרור מהצבא אנו מתלבטים באיזה נתיב תעסוקתי לבחור. בכדי להתחיל בדרך כלל נדרשות השלמות או שיפור של בגרויות, קורס הכנה פסיכומטרי והגשת מועמדות לבתי הספר הנחשבים בתחום.

לימודי משפטים הם משאלת לב של כל אם בישראל יחד עם לימודי רפואה אך הלימודים לא מתאימים לכל אחד. לימודי משפטים מתאימים לאלו מאיתנו שניחנו ביכולת התפלפלות, בחשיבה יצירתית וביכולת לראות מעבר לכתוב ולרדת לפרטים הדקים והקטנים עליהם נשענות התביעות המשפטיות.

לימודי משפטים נמשכים כשלוש וחצי שנים במסגרת אוניברסיטאית ולעיתים קצת יותר במידה ובוחרים לפזר את הקורסים על יותר שנים ובכך לעבוד יותר או למצוא פנאי לתחומי עיסוק אחרים. לאחר סיום הלימודים מגיע השלב של ההתמחות, בו בוחרים משרד העוסק בתחום בו רוצים לעסוק בעתיד ולעיתים לאחר ההתמחות אף חוזרים לעבוד שם בחירת ההתמחות יכולה להיות בתחומים רבים בינהם אפשר לבחור להיות : עורך דין תעבורה, עורך דין פלילי, עורך דין תאגידי, ועוד.  בסיום ההתמחות ניגשים למבחני לישכה שדורשים הכנה ארוכה של לפחות חודשיים של לימודים אינטנסיביים וישנה אפשרות שגופים שונים מציעים לקחת קורס המכין לבחינות הלשכה.

אפשרויות התעסוקה בסיום הלימודים מגוונת במיוחד אם משלבים אותם עם לימודי מנהל עסקים או עם לימודי כלכלה בתואר הראשון:

1.      התמחות במשרדי עורכי דין השונים. בין אם תבחרו את התחום הפלילי, ניזקין, משפחה, תעבורה או רשלנות רפואית, העבודה במשרד עורכי דין די זהה וכוללת עבודה מול גורמים שונים בכל פעם אך בסופו של דבר אופי העבודה זהה.

2.      עבודה בגופים ממשלתיים כגון משרד המשפטים, בתי דין מחוזיים, עירוניים או מקומיים. היתרון בעבודה שכזו הוא היתרון בעבודה במוסד ממשלתי עם כל ההטבות הנגזרות מכך.

3.      ייעוץ משפטי – עבודה בעמותות כיועץ משפטי של העמותה.

4.      אחריות חברתית – תחום חדש הנפתח לבוגרי לימודי משפטים הוא ריכוז תחום האחריות החברתית בחברה. עם השינוי החברתי שאנו חווים בימים אלה בהם כל חברה מנסה להתאים את עצמה מבחינה אקולוגית וחברתית לעולם המשתנה ושיווק עם נופך חברתי הופך ליותר ויותר משמעותי . עבודה שכזו דורשת אירגון של פרויקטים חברתיים, עבודה מול גופים רבים בתחום של האחריות החברתית ובכך יצירת יחסי ציבור טובים לחברה על חשבון הפעילות החברתית המקודמת.

5.      השתלבות באירגון שמבקש תואר ראשון אך ללא הקשר למשפטים – אירגונים רבים מבקשים שהעובדים שלהם יהיו אקדמאים ולכן תואר ראשון הוא כבר הפך לסטנדרט החדש שמחליף את תעודת הבגרות. לימודים כאלה מהווים בסיס לידע והכשרה . במקרים כאלה רבים הם בוגרי החוג ללימודי משפטים שבוחרים לעסוק בתחום שלא קשור למשפטים ואף מדלגים על השלב של ההתמחות ובחינות הלשכה.

 

לסיכום , אפשרויות התעסוקה לאחר לימודי המשפטים הן רבות ומגוונות אך תמיד חשוב לבחור את התחום שלא רק יעניין אתכם לשנים הבאות אלא גם יצמיח אתכם מבחינה אישית וכלכלית