לימודי עיצוב בברלין - פרטים ומידע

המגמה של צעירים ישראלים שבוחרים ללמוד בארצות שונות שמעבר לים הולכת וצוברת תאוצה. בעוד שחלק מהאנשים עושים זאת כתוצאה מתנאי קבלה בלתי אפשריים בישראל בחלק מהמקצועות האקדמיים, בפעמים אחרות עושים זאת לא פחות מכך בגלל רמת הלימודים הגבוה בחו"ל. 

בין האפשרויות המעניינות ביותר של לימודים בחו"ל נמצאים לימודי העיצוב. סטודנטים שבוחרים ללמוד בברלין, למשל, מקבלים נקודות פתיחה טובה הרבה יותר להצלחה בינלאומית. למעשה, גם מי שלא חולם בהכרח לכבוש את העולם אלא רק להרחיב אופקים ולזכות בחוויה מיוחדת שתאפשר לו למצוא עבודה ביתר קלות, גם בארץ וגם בחו"ל, יוכל להרוויח מצעד כזה. 

 

לימודים ברמה אחרת 

לפני שמזמינים טיסה לברלין, כדאי לדעת שהאפשרויות ללימודי עיצוב הן רבות ומגוונות. ניתן ללמוד עיצוב פנים, עיצוב תעשייתי, אדריכלות, ומקצועות רבים נוספים בתחום זה. הלימודים בגרמניה בכלל הם ברמה גבוהה ובדרך כלל נעשים בשפה הגרמנית. מומלץ, אם כן, לכל מי שלא שולט בשפה זו להשתתף בקורס להכרת השפה והתרבות המקומית. בשל הרמה הגבוהה, תנאי הקבלה אינם מן הקלים והם כוללים מבחני התאמה, ראיון אישי והצגה של תיק עבודות. מצד שני, מי שהצליח להתקבל למוסד לימודים ברלינאי, מוסד שיכול להיות ממשלתי או פרטי, ככל הנראה צפוי לו תחום עתיד ורוד למדי מבחינה מקצועית. 

 

המחיר – לא מה שחשבתם

 

לימודים בגרמניה בכלל ובברלין בפרט יכולים להתקיים במוסדות ממשלתיים או פרטיים. המוסדות הממשלתיים דומים במידה רבה לאוניברסיטאות המתוקצבות בישראל ועל כן עלות שכר הלימוד בהם לסטודנטים מקומיים זולה מאוד, למעשה הרבה יותר מאשר במקרה של לימודים בישראל. הדבר המפתיע הוא שמי שמצליח לעמוד בתנאי הקבלה המאתגרים, גם אם מדובר בסטודנטים זרים ממדינות שונות, ילמד גם הוא כמעט בחינם ביחס לאלטרנטיבות האחרות. המוסדות הפרטיים לעומת זאת, שבהם ניתן ללמוד את מקצועות העיצוב בברלין, גובות הרבה יותר כסף בתור שכר לימוד. ממש בדומה למכללות הפרטיות והבלתי מתוקצבות בישראל, גם מעבר לים המחיר של לימודים פרטיים איננו זול, בלשון המעטה. תנאי הקבלה לעומת זאת, פחות קשים מאלה שמקובלים במוסדות הממלכתיים. יש לציין שסטודנטים שעומדים בתנאים, יכולים להגיש בקשה לקבלת מלגות קיום ומלגות לימודים. גם כאן – מדובר במצב דומה למדי למה שקורה בישראל. 

 

יותר זול מתל אביב 

 

מעבר לרמה הגבוהה של הלימודים ולחוויה המיוחדת של לימודים בגרמניה, מעניין לדעת שבניגוד למתבקש, מחירי המחייה בברלין אולי אינם זולים אבל בהחלט רחוקים מלהיות יקרים. הדבר נכון לא רק ביחס למדינות ולערים מובילות אחרות באירופה אלא אפילו ביחס לערים גדולות בישראל. מחירי הדיור, המזון והתחבורה – כולם זולים יותר ממקבילותיהם בתל אביב. לסיכום, עבור צעיר או צעירה שמתעניינים בלימודי עיצוב בברלין, מדובר בהחלט בצעד אפשרי. למוכשרים ביותר צפויה החוויה להיות זולה למדי אפילו ביחס ללימודים בישראל. מי שהפרוטה מצויה בכיסו יוכל לבחור בלימודים במוסד פרטי במידה ולא התקבל לאוניברסיטה ממלכתית מסובסדת.