צמחייה מלאכותית: יעילות ואסתטיקה

 

צמחייה מלאכותית משלבת שני מאפיינים שעשויים להיראות כבאים מעולמות מנוגדים וסותרים. צמחייה מלאכותית משלבת בתוכה יעילות ביחד עם יופי. פעמים רבות נדמה שמדובר בשני הפכים שאינם הולכים יד ביד. נדמה שחפצים יכולים להיות יעילים או יפים אבל לא גם וגם. צמחייה מלאכותית מוכיחה שאפשר ליצור חפצים שיהיו יעילים ובעלי יתרונות שונים ובה בעת יהיו גם יפים לעין ויעמדו במבחן האסתטיקה.

צמחייה מלאכותית יעילה מכמה בחינות. צמחייה מלאכותית היא ידידותית לסביבה: היא איננה זקוקה להשקיה ולכן תורמת לחיסכון במים. היא איננה דורשת זיבול ודישון ולכן היא לא מחייבת שימוש במיני חומרים כימיים שמזיקים לסביבה. בנוסף, אורך החיים של צמחייה מלאכותית איננו דבר של מה בכך ולכן היא איננה הופכת לזבל נוסף שיש להיפטר ממנו. היעילות האקולוגית של צמחייה מלאכותית הופך אותה למוצר יותר ויותר פופולארי יחד עם העלייה בחשיבות שהצרכנים מייחסים לצרכנות ירוקה ולחשיבה אקולוגית. צמחייה מלאכותית היא מוצר שמשתלב היטב עם במגמה העולמית של צרכנות נכונה שאינה מזיקה לסביבה, לימודים אקולוגיים ברחבי העולם תומכים בקידום הצמחייה המלאכותית בגינות נוי של עיריות, בתים פרטיים, עסקים ועוד.

יתרון נוסף שבגללו ניתן לדבר על היעילות של צמחייה מלאכותית הוא שהיא איננה דורשת תחזוקה מרובה. למעשה, צמחייה מלאכותית איננה דורשת כמעט טיפול מלבד איבוק. צמחייה מלאכותית מתאימה לבתי עסק שאינם רוצים להשקיע בטיפול בצמחיה אבל עדיין מעוניינים בקישוט המקום ויצירת אווירה נעימה. גם אנשים שאינם אוהבים להשקיע יותר מדי בצמחים רגילים יעדיפו צמחייה מלאכותית שאינה דורשת מהם טיפול ואחריות יתר על המידה.

לצד כל היעילות הזו, משמח לגלות את היופי של צמחייה מלאכותית. לעיתים קשה להבדיל בין צמחייה מלאכותית לבין צמחייה רגילה והרבה אנשים בכלל לא ישימו לב להבדל ביניהן. צמחייה מלאכותית מעניקה את כל היופי שיש לצמחייה רגילה ויש שיגידו שהיופי של צמחייה מלאכותית הוא יופי ייחודי שיש רק ליצירות אומנות אנושיות, יופי שהינו שונה מיופיו של הטבע אבל שאינו נופל בשום צורה מהיופי הטבעי. אין ספק שיש צמחייה מלאכותית שהיא בגדר יצירת אמנות קטנה: העבודה המדויקת, ההשקעה בפרטים והיכולת לבטא יופי עדין באמצעות חומרים שונים. היופי של צמחייה מלאכותית אינו מוטל בספק והוא מהווה לא רק קישוט אלא גם מרכיב בסיסי של יצירת עיצוב יפיפה של כל חלל או של חלקים מחלל נתון.

השילוב של אסתטיקה ויעילות הוא המאפיין הייחודי של צמחייה מלאכותית שהופך אותה למוצר אהוב שאותו ניתן למצוא במקומות רבים להנאת כל מי שרואה את הצמחייה המיוחדת הזאת.