לימודי עריכת דין והתמחות בזכיינות

 

זכיינות – זוהי אחת ההתקשרויות העסקיות המצליחות והפופולאריות במשק. השיטה החלה את דרכה באמצע שנות ה- 50 בארה"ב והתפתחה במהירה לממדים בינלאומיים, עד שהיום היא מגלגלת מיליארדי דולרים בשנה. היא גם לא פסחה על ישראל ובשנות ה- 80 כבשה בקסמיה בעלי עסקים רבים, ביניהם "בורגר ראנץ" ו"קפולסקי". אחריהם כבר הגיעו מותגים מחו"ל כמו "הרץ", "בנטון" ומותגים ישראליים כמו "פוקס", "קרביץ'", "בוגי" ( מועדון בהרצליה). אך על אף ששיטת זכיינות בישראל מוכיחה את עצמה כיעילה ובעלת פוטנציאל אדיר לרווחים, היא מפגרת אחרי העולם, מה שמקשה על העסקים לשרוד בים העסקי והמשפטי הסוער של זכיינות. לימודים לעריכת דין והתמחות בזכיינות, למשל, יכולים לסייע רבות בנושא.

 

זכיינות – מהי

עסק שרוצה להתרחב, ללא גיוס הון וצירוף משקיעים, יכול לעשות זאת באמצעות מכירת זכיינות ליזם אחר, שבתמורה לשימוש בסמל עסקי יגדיל את רווחי העסק המזכה. ניקח לדוגמא מועדון בהרצליה שרוצה לפתוח עוד סניפים, אך אין ברשותו הון דרוש. מועדון בהרצליה יכול לקחת הלוואה בבנק, לשבור את קרן הפנסיה שלו או שהוא יכול למכור את הסמל העסקי שלו ליזם אחר. בתמורה, היזם יפתח סניף של מועדון שמחות בעיר אחרת, כשהוא מעצב אותו בדיוק כמו מועדון בהרצליה ועוד יתחלק איתו ברווחים. בגדול, מדובר בעסקת חליפין: העסק המזכה פותח סניפים חדשים והזכיין נהנה ממוניטין ומלקוחות המותג.

 

זכיינות – הפן המשפטי

היום בישראל אין חקיקה מוסדרת בנושא של זכיינות והתחום פרוץ. זה מאפשר כמעט לכל אחד למכור זכיינות של העסק שלו ליזם אחר, ללא קשר למחזור העסק, למספר הסניפים, לאיתנות הפיננסית שלו ומבלי שתהיה רשות כלשהי מפקחת על התהליך. המצב מקשה מאד על בעלי עסקים, זכיינים ומזכים כאחד, לקבל תוצאות טובות בשטח. לא פעם, רוכש הזיכיון נקלע למצב סבוך כאשר הרשת כולה נמצאת בפני חדלות פירעון. בשביל להצליח בעסקי זכיינות, מומלץ לשכור עורך דין זכיינות מקצועי בעל התמחות עשירה בזכיינות. לחלופין, הוא יכול בעצמו ללמוד עריכת דין והתמחות בזכיינות ואפילו לפתוח סניף של מועדון בהצליה.

 

להבין בתחום הזכיינות כדי להצליח בעסקים

על אף שבישראל טרם קם גוף מפקח ונקבעה חקיקה בנושא של עסקי זכיינות, התוצאות בשטח מוכיחות מעבר לכל ספק, כי תחום הזכיינות המקומי צועד בצעדי ענק אל עתידו הבטוח. היום בישראל למעלה מ- 300 רשתות פועלות בשיטת זכיינות וכמה מאות עורכי דין בחרו בזכיינות כהתמחות. בין עורכי הדין הללו ישנה גם כמות לא קטנה של אנשי עסקים: זכיינים ומזכים. ואם נחזור רגע לדוגמא של מועדון בהרצליה, נראה כי זו עסקה משתלמת במיוחד. עורך דין עם התמחות בזכיינות שהוא גם הבעלים או השותף במועדון בהרצליה, יכול לפתוח מספר סניפים נוספים ולהיות בטוח כי העסק שלו בידיים טובות.