זכיינות לעסקים

במאה ה-21, קורפורטיבים עסקיים גדלו . זה נהיה כמעט בלתי אפשרי לעסקים עצמאיים לשרוד ולהחזיק מעמד מול כל עסקי הענק הללו. על מנת לשרוד על בית עסק למתג את עצמו בצורה מוגדרת. דרך טובה היא לא להתחיל יש מאין, אלא יש מיש. או במילים אחרות- זכיינות. על ידי זכיינות עסקית אתה לא מתחיל מאפס, אלא ממשהו קיים, בעל שם, בעל מוניטין ותשתית. קיומו של מותג והיעזר אנונימיות הופכים את חבלי הלידה לקשים פחות.

 

מהי זכיינות עסקית?

זכיינות עסקית במהותה היא עשיית שימוש במודל עסקי קיים של קורפורטיב עסקי שכבר קיים. זכיין נהנה מכך שהוא לא צרי להתחיל רשת מכלום, הרשת עצמה נהנית משום שהיא זוכה להרחבה. במצב כזה יש רווח הן לזכיין והן לרשת. החוקים בנוגע לזכיינות עסקית הם לא מוגדרים וקונקרטיים כל כך ולכך יש לשים לב. יש לערוך הסכם ברור וקונקרטי בנוגע לשימוש בזכויות יוצרים וסימני היכר ומיתוג על מנת להימנע מחוסר הבנות שבמקרה הרע מתדרדרים לפסים משפטיים. על מנת שהזכיינות תצליח יש לבחור בשת בעלת מוניטין טוב ושם טוב. על הזכיין לבחור בשם מוכר וכן לוודא כי המודל העסקי הוא כזה שמתאים לו ומתאים לצרכים העסקיים והתדמית שהוא מעוניין לשוות לעסק.

זכיינות יכולה להיעשות בהקשר של בית עסק גדול או קטן דוגמת מסעדות וכדומה. על הרשת לשלם לזכיין עמלות והן לשלם את הוצאות ההשתלמות והשימוש בשם החברה, סימני המותג ועוד. הסכמי הזכיינות מוגבלים בזמן ותקפים לזמן קצוב מראש. בשלב כלשהו יש לחדש אותם. אם הסכם זכיינות נערך רק לזמן מסוים ולא חודש הוא נחשב ככזה שאינו משתלם ושלא עלה יפה ולא הניב רווחים. בטיפוח קשרי זכיינות שני הצדדים נוטים להיות זהירים ולשמור על האינטרסים שלהם. השת דואג לשמור על השם והמוניטין שלה ואילו הזכיין מנסה לשמור גם על הצד שלו בעסקה.

 

לסיכום

 

על הזכיין להתנהל על פי רוחה של הרשת ולא להתעמת איתה. מצד שני עליו גם לקדם את בית העסק שלו. על כן יש לוודא כי הסכם הזכיינות ברור ומקובל על הכול. זאת על מנת למנוע את היווצרותן של פרצות משפטיות היכולות לסבך את המעורבים בדבר. בין אם מדובר בזכיינות לממכר מדרגות עץ, בשמים, קורס קעקועים או מוצרי ספורט, יש להגדיר את כל הרבדים של הסכם הזכיינות בצורה הקוהרנטית ביותר ולוודא כי המסמך קביל מבחינה משפטית ומחייב את כל הצדדים. זאת על מנת לוודא כי הסכם הזכיינות יהווה מקפצה עסקית שווה לשני הצדדים ואף צד לא יוכל לנצל את הצד השני ועל כן לצאת מורווח על חשבונו.