אופני הרים וטיולי שטח

אופניים אלו בנויים על מנת להיות הרבה יותר יציבים מאשר אופניים רגילים. השימוש בהם נעשה על כבישים בהם מפוזרים מכשולים כמו סלעים, חלוקי נחל, מתקני תצוגה ועוד. ככלל, הגלגלים המשמשים אופני הרים רחבים יותר מהרגיל. הצמיגים בהם נעשה שימוש הם רחבים ובנויים בצורה כזו שהם מייצרים חיכוך רב יותר עם משטחים לא ישרים. בשנים האחרונות, האופניים מגיעים עם מתלה על הגלגל הקדמי. מתלים בשני הצדדים, הקדמי והאחורי, גם הם נפוצים מאוד בימים אלה.ככלל, אופני הרים הם כלי דו גלגלי בטוח יותר מאחיהם הפשוט יותר, והם הופכים את הרכיבה בתנאי שטח לנוחה וחלקה יותר, וכרוכה במאמץ פחות.

אופני הרים משמשים בעיקר עבור הספורט של רכיבה בהרים. עם זאת, כאשר המונח הראשון מקורו ב-1960, והוא התייחס לאופני הסיירת הכבדה ששימשו לרכיבה על אופניים לאורך כבישים הרריים. מאז 1970, הפכו האופניים לתחום פופולרי בספורט בכל רחבי העולם. כיום, בקצב הפופולריות ההולכת וגדלה של הספורט, פורמטים חדשים שונים של אופני הרים מתפתחים. בהתבסס על סוג של מתלים בהם נעשה שימוש באופניים, ניתן לסווג אופני הרים לארבע קטגוריות עיקריות – אופני הרים נוקשים לחלוטין, חלק אחורי רך ורכים לחלוטין. אופניים נוקשים לחלוטין מגיעים ללא מתלים והמזלג האחורי שלהם קבוע במקומו. לאופניים עם חלק אחורי רך יש מתלה אחורי. לאופניים רכים באופן מלא יש מתלים גם בחזית וגם בעורף. הדגמים החדשים של אופני ההרים הם מוצרים של טכנולוגיה מתקדמת. עם זאת, הם עדיין חסרים תוספות שונות. בשל היותם כלי משוכלל מעט יותר מבחינת המפרט הטכני שלהם, אופני הרים יכולים להיות כרוכים בהוצאה כספית גבוהה יותר מאשר זו הנוגעת לאופניים רגילים. עם זאת, טיול שטח באופניים יכול להיות דרך נפלאה לחוות את הטבע בדרך בלתי אמצעית וממקור ראשון, וכמובן, מדובר בדרך המזהמת פחות את הסביבה הטבעית.

יש לזכור, שמשום שמדובר בכלי רכיבה המיועד לתנאי שטח, ההקפדה על תנאי בטיחות גם היא חשובה. אומנם בדרך כלל הרכיבה על אופניים אלו אינה נעשית על כביש בו נעות מכוניות, אולם עדיין יש צורך להקפיד על קסדה מתאימה, וגם מגני ברכיים לא יזיקו, ומחזירי אור ופנסים- אם אתם מתכוונים לרכב בחושך.

המונח של טיולי שטח מתייחס לטיולים הנעשים בעיקר על ידי תלמידי בית הספר. אלה הן בעיקר נסיעות שנערכות למטרות חינוכיות. בתי הספר מארגנים את מיקום ומשך הנסיעה. עם זאת, טיולי שטח גם יכולים להיות מאורגנים על ידי משפחות (בדומה לטיולים באוטובוסים לטיולים ממוזגים ואיכותיים) על מנת לחגוג אירועים מיוחדים כמו יום הולדת. הרעיון של טיולי שטח הגיע בפועל מתלמידי בתי הספר. מעניין לציין כי רבים מן המחקרים המוקדמים ביותר של בתי גידול טבעיים והרגלים של מינים שונים של בעלי חיים, ציפורים וצמחים בוצעו במתכונת זו. הטיולים בזמנים הרחוקים היו רווי סיכונים. תאונות היו גם תופעה נפוצה. כדי להפחית את הישנותם של מקרים כאלה, כיום בתי הספר לוקחים בחשבון את כל האפשרויות. בנוסף נעשים חישובים זהירים לגבי ההוצאות על פעילויות בתחום וכו'.