רימייק – טוב או רע?

ראשית נגדיר מהו רימייק – מתרגום לאנגלית הפירוש הוא גרסה מחודשת לסרט, כאשר מאנגלית משתמשים במילה זו רק בהקשר לסרטים, מוסיקה ומחזות זמר.

במאמר זה ננסה להבין האם תופעה זו הינה יעילה לציבור או שזה עוד מהלך של אנשי השיווק בתחום.

 

גרסה מחודשת לסרט אשר נלקחה מבסיס של סרט אחר שכבר קיים והוצג קודם לציבור. מצד אחד אי אפשר לקרוא לסרט הזה חדש כוון שהעלילה ידוע, הכול ברור מראש. אך מצד שני, ישנם רימייקים שממש נותנים "חיים חדשים" לסרט, דבר זה יכול לקרות, לדוגמה, עם סרטים הודים שקיבלו הזדמנות בהוליווד. המהלכים השיווקיים של הוליווד מושכים תשומת לב רבה מצד הציבור ונותנים חשיפה לסרטים שלא היו כל כך פופולאריים עד כה.

 

אפשר להגיד שזו המטרה העיקרית של סרטי רימייק – ליצור סרט על בסיס רעיון קיים עם שימוש בטכנולוגיות מודרניות. לתת רוח חדשה לסרט. לדוגמה, כמעט ואף אחד לא ראה את הסרט "איש הזאב" של שנת 1941, אך רבים צפו ונהנו מהרימייק עם בניסיו דל טורו.

אם תבקרו באתרי ביקורות לסרטים חדשים ולוח שידורי טלוויזיה תגלו רשימה ארוכה של רימייקים המשודרים מדי יום, דבר זה מוכיח את הביקוש הרב לסרטים מסוג זה.

 

חלק גדול מהבמאים אינם מצלמים רימייקים במטרה לגרום לציבור להבין מהו המסר המרכזי של הסרט, לרוב המטרה העיקרית היא "כסף קל". לעתים קרובות המותג מקדם את עצמו לבד, ללא השקעה רבה בשיווק הסרט, אנשים יגיעו לקולנוע כדי לראות סרט ישן –חדש. לדוגמה, סרט שצולם בעקבות סרט מצויר (משפחת סימפסון), אופרת סבון במסך רחב (הסקס והעיר הגדולה) ועוד.

 

מתברר כי רימייק הוא תופעה חיובית סך הכול, אך הרבה תלוי במבצע. הסרט המחודש יכול לתת מבט ראיה שונה להבנת הסרט,  מטריקס לדוגמה.  יחד עם זאת, המבצע יכול גם להרוס את הסרט.

 

בסופו של דבר לכל אחד יש דעה משלו על רימייקים, ישנם אנשים אשר מעדיפים את הגרסה המקורית, וחלק ממליצים לצפות רק בגרסאות מחודשות שכוללות אפקטים והרבה יותר משתלבות במאה ה-21.

הבחירה היא שלכם.