לימודי ערב במנהל עסקים

אולם הרחבת האפשרויות האקדמיות וצמיחתן של המכללות הפרטיות ושל השלוחות האוניברסיטאיות  פתחה שפע של אפשרויות גם לסטודנטים שנמצאים בתחילת דרכם האקדמית. כך, הן באוניברסיטה והן במכללות הפרטיות, מוצעות תוכניות לימודים שונות, ומסלולים גמישים המאפשרים לימודים לתואר ראשון במינהל עסקים.

 

לאחר סיום קורס הפסיכומטרי, מטרת לימודי מנהל עסקים לתואר ראשון בראש ובראשונה מיועדים להכשיר אנשי ניהול בתחומי הארגון והניהול העסקי – במגזר הציבורי או הפרטי. הלימודים כוללים מגוון קורסים ונושאים מהתחום הכלכלי, הפיננסי, הארגוני ועוד. הסטודנטים רוכשים השכלה בתחומים כגון: סטטיסטיקה, מימון, פרסום ושיווק, כלכלה, חשבונאות, משאבי אנוש, מערכות מידע ועוד.  הגישה הבינתחומית של לימודים המינהל מאפשרת לסטודנטים לבחור בהמשך עבודתם התמקדות והתמקצעות בתחומים המעניינים אותם באופן מיוחד. בוגרי מינהל עסקים משתלבים במשרות בכירות יותר או פחות בתחומים רבים ומגוונים ולבעלי גישה לנושא, לימודים אלו יכולים להוות קרש קפיצה לקריירה ארוכה ומאתגרת.

 

מנהל עסקים – אפשר גם בערב

מינהל עסקים, מעצם מהותו, הוא תחום בהתפתחות וככזה הוא מזמן אליו סטודנטים הנמצאים בנקודות זמן שונות בקריירה שלהם. יש הניגשים ללימודי תואר ראשון בתחילת דרכם, ויש המבקשים להשתלם ולהרחיב השכלה כשהם כבר מבוססים במשרה ובתפקיד והאתגרים העומדים בפניהם משגרים אותם להוסיף ולהעמיק ידע בתחום פעולתם. מכיוון שכך, ניכרת פריחה בלימודי הערב בתחום ורבים משלבים את הלימודים עם עבודה במשרה מלאה מבלי שהאחד יפגע בשני. עבור תלמידים שלא נמצאים בשלב בחייהם בו הם מחפשים חיים סטודנטיאליים נטולי דאגות, היתרון בלימודי ערב הוא ברור. לא עוצרים את הקריירה, רמת החיים נשמרת כי המשכורת ממשיכה להכנס לבנק כסדרה והלימודים מהווים מעין השקעה נוספת בטיפוח ובבנית העתיד המקצועי. יתרון נוסף עבור סטודנטים שמשלבים את לימודי הערב עם עבודה קיימת הוא ביכולתם ליישם מיידית את הכלים שהם רוכשים בעבודתם כמו לוגיסטיקה, יבוא מסין, שיווק מוצרי אומנות.

 

החיסרון בלימודי ערב  - מתכונת זו של לימודים עשויה לגרום לכך שתהליך רכישת התואר יהיה ממושך יותר.

 

איפה לומדים?

המכללות הרבות הפרושות  ברחבי הארץ מציעות מסלולים מגוונים ללימודי תואר ראשון, ביניהם גם מינהל עסקים. תנאי הקבלה למכללות, שחלקן הגדול מוכר ע"י המועצה ללימודים גבוהים, דומים בדרך-כלל לאלו של האוניברסיטאות.  בכך כלולים ממוצע ציונים של כ-90 בתעודת הבגרות ובחלק מהמקומות נדרשים הסטודנטים לעבור קורס הכנה במתמטיקה אותו יסיימו בציון מינימלי שנקבע ע"י המכללה. בחלק מהמכללות, אך לא בכולן,  בחינה פסיכומטרית היא חלק מתנאי הקבלה. נסיון ניהולי או ארגוני מהווה יתרון ומעלה את סיכוי המועמד להתקבל לתוכנית.

 

עסק כלכלי

כמו כל לימודי תואר, הלימודים במנהל עסקים הם לא עסק זול במיוחד. אבל כמו שיודע כל מנהל טוב, השקעה נכונה מניבה לעיתים פירות שערכם לא יסולא במחיר שהושקע בלימודים. כדי להתקדם ולהתפתח בעולם טכנולוגי כה מאתגר, אין אלא להמשיך וללמוד עוד ועוד.