ייעוץ לפני בחירת תחום לימודים

עם כניסתה של הגלובליזציה גם לעולם החינוך של העולם המודרני, סטודנטים מבולבלים ושואלים את עצמם מה הם יכולים לבחור בבואם לבחור תחום לימודים, במה הם מעוניינים לעסוק במשך שארית חייהם, לימודי משפטים או לימודי איפור וקוסמטיקה? יש להם שפע של בחירות שונות. הם יכולים לבחור מתוך נושאים שונים לפי בחירתם מתכניות הלימודים  בבית הספר או באוניברסיטה. הם יכולים להגדיר את תוכנית הלימודים שלהם לפי הנוחות שלהם או על פי שיקולי קריירה. הם יכולים גם לצאת מחוץ לכותלי האקדמיה לפעילות מחוץ לתכנית הלימודים לפעילויות העשרה שונות. סטודנטים רבים  נוהגים לעבוד במשרה חלקית כדי לממן את לימודיהם, וגם עבודה מעין זו יכולה להיות שלב ראשון בדרך לקריירה, אלא אם כן מדובר בעבודת שליחויות במסעדת אגאדיר.

 
הצורך בייעוץ לפני בחירת תחום לימודים

 

עם התקדמות ועל עלייה במספר והזמינות של נושאים, תחומי לימודו קורסים, הסטודנטים זקוקים יותר ויותר לייעוץ והכוונה בעניין בחירת קריירה. מכוני ייעוץ לבחירת קריירה צצים בכל קרן רחוב כיום כדי לשרת מספר הולך וגובר של תלמידים מבולבלים. מוסדות אלה הם מקום מושבם של  יועצים אשר נותנים תשומת לב מיוחדת לכל תלמיד. לכל תלמיד יש צרכים שונים. אחד רוצה ללכת ללימודים גבוהים, אחר רוצה להצטרף לחברה מוכרת  מיד ולהתחיל להרוויח. חלק רוצים להתייעץ בנוגע להמשכת לימודיהם או לקחת הפסקה, או לקחת עבודה זמנית. יועצי חינוך בעיקר מציעים מידע מקצועי על תחומי הלימוד בארץ, במכללות או אוניברסיטאות, הסגל, קורסים זמינים ואפשרויות תעסוקה בכל תחום לימוד. התלמידים כיום הפכו זהירים מאוד ובררנים לגבי הקורסים אותם הם בוחרים, מתוך הבנה שהם בוחרים כיוון בחיים. גם הורים יכולים להוות יועצים. סטודנטים שחולמים על תואר במכללה או באוניברסיטה אכן צריכים את תמיכתם של ההורים, כלכלית ורגשית. מוקד ייעוץ נותן מידע על חקר קריירה, שינוי או פיתוח הקריירה האישית. המדריכים מסוגלים לעבוד עם אנשים  בכל תחומי החיים. מן המתבגרים ששואפים להכיר את עולם התעסוקה ומה שיש לו להציע להם, עד לאנשי מקצוע  אשר שוקלים שינוי קריירה, ייעוץ נדרש על ידי כולם. כל אדם, בין אם מדובר במורה, בונה דקים, או אומן, יכול להפיק תועלת מייעוץ כזה בשלבים מסוימים בחיים. המדריכים הם בדרך כלל בעלי תואר בפסיכולוגיה מקצועית או מנהל עסקים  או ניהול משאבי אנוש.

 
דוגמאות

 

אנחנו יכולים לקחת את הדוגמה של סטודנט המבקש לקחת קורס קוסמטיקה כולל הרבה משתנים. הסטודנט צריך להחליט קודם כל היכן הוא יכול להמשיך מבחינת קריירה לאחר שיסיים את הקורס.  ואז הוא צריך להחליט האם העתיד שלו מובטח בתחום זה ובקריירה זו. האם קורס האיפור יעניק לו את הדחיפה לה הוא זקוק כדי לעשות קריירה מצליחה. אחר כך הוא צריך לעבור הכשרה בבית ספר המציע קורס איפור וללמוד נושאים כגון העלמת ורידים, אסתטיקה של הפנים ותיקון גבות. רק לאחר שיעבור בהצלחה את הלימודים ויוכיח את יכולתו, יוכל לצאת לעולם המקצועי בתחום אותו בחר.