טבעת נישואין לפני הלידה

לא כל הריון הוא מתוכנן ולא כל זוג שמגיע אל חופה וקידושין עושה את זה בהכרח לפני הלידה. יש רבים הטוענים כי טקסי הנישואין והאירוסין הם טקסים מיושנים, אשר ממשיכים מסורת שוביניסטית של העברת אישה מיד ליד כאילו היתה רכוש של גברים, כאילו המלים אישה ובעל (מלשון בעלות) הן יותר מאשר מלים לבני זוג לאחר הנישואין. ייתכן כי כך הדבר, אבל בצד כל אלה, עדיין מדובר בהצהרה כלפי כולי עלמא של אהבה. בתור שכזאת לנישואין יש מקום תמיד ותמיד אפשר לעשות את זה.
לפעמים לא הכל הולך כמו שתכננו

אמרה מפורסמת אומרת שהחיים זה הדבר הזה שקורה בזמן שאנחנו עושים בדק בית ותכניות. לפעמים זה באמת ככה. כך למשל במה שנוגע אל הריון לא מתוכנן או לידה בלתי צפויה. הרבה פעמים הריון או לידה הם המשך טבעי, אפילו אם לא היה מתוכנן, של קשר בין גבר ואישה שאוהבים זה את זו וזו את זה. כמובן גם שאיננו חיים בימים שנראים היום רחוקים שנות אור, בהם הריון או לידה מחוץ לנישואין היו לאות קלון נוראי על אישה או גבר. אנחנו חיים בזמנים חדשים בהם אנחנו שואלים שאלות מהותיות ולא שאלות פורמאליסטיות.

אז קרה ויש הריון לא מתוכנן. אין זה אומר שאתם צריכים לחכות עד אחרי לידה כדי להינשא. אפשר לערוך בדק בית ולנצל דווקא את אותו הריון או אותה לידה עתידית כדי לעשות את הצעד הזה, ולו כהצהרה לעולם על אהבתכם. טבעת נישואין לפני לידה או הריון יכולה להיות מחווה יפה כמותה. כל דבר שקורה בחיים הוא הזדמנות וכמו כל הזדמנות בחיים כדאי לשקול אותה ברצינות. הריון הוא הזדמנות נהדרת למסד את הקשר ולא לראות בזה אילוץ או כל דבר אחר.
על הריון או לידה בעבר והיום

יש מי שגורסים כי מוסד הנישואין כולו נולד כחלק מצורך בוודאות כלכלית חברתית ובדק בית: מי זכאי לרשת את מי, למי יש חובה לפרנס את מי וכו'. ההסדר של נישואין (בתחילה פוליגמים בעיקר ובהמשך – ביהדות אחרי חרם דרבנו גרשום – מונוגמיים) הציע פתרון לשאלה זאת של אחריות כלכלית לילדים ולנשים. מסיבה זאת הריון מחוץ לנישואין נתפס כדבר רע וכבעייה רצינית; והכל מתוך אינטרס להבטיח את הוודאות הכלכלית שיהיה לילד מי שידאג לו ושילד לא ימצא את עצמו לבד.

והיום? היום אנחנו חיים בחברה אשר כל התפיסה של התא המשפחתי בה מאוד משתנה. ראשית, נשים אינן עוד רכוש או מטבע עובר לסוחר בידי בעלים ואבות. למרות שהמאבק לא הושלם, הרי שנשים הן שוות זכויות לגברים בימינו. השינויים האלה, שחלו בתפיסה של האדם את עצמו, הובילו לכך שההסדרים הישנים אינם רלוונטיים במובן הזה.