תרומתם של ניתוחים פלסטיים לקריירה

חכמינו זיכרונם לברכה אמרו כבר לפני שנים ארוכות את המשפט האלמותי "אל תסתכל בקנקן אל במה שיש בו" אולם המציאות בישראל של שנות האלפיים מוכיחה שרוב האנשים מתעניינים יותר ביופיה של המלצרית שמביאה את הקנקן...

עשרות מחקרים אקדמאים איששו באופן חורץ את הטענה הברורה מאליה – לנשים יפות קל הרבה יותר להצליח בשוק העבודה של ימנו, ולא רק במשרות שהיופי הוא חלק בלתי נפרד מ"דרישות התפקיד". אמנם לא מעט דוגמניות, משתתפות בתוכניות ריאליטי וכוכבניות לרגע חבות את הצלחתן למנתח פלסטי מוכשר במיוחד, אך מסתבר שגם בעבודות "קונבניצונאליות" יותר יש ליופי השפעה מכרעת על מסלול הקריירה הנשי. כמובן שלא כל הנשים נולדו יפות אך בהשקעה קטנה, יחסית ליתרונות הגלומים בה, כל אישה יכולה לזכות במראה קורן ומושך שעשוי להשפיע על עתידה התעסוקתי. על אף שהדיון הציבורי מתנגד בתוקף לאפליה על רקע מגדרי מסתבר שהמציאות רחוקה מאוד מהאידיליה שחלק מכלי התקשורת מנסים לצייר. איך שלא נסתכל על הדברים, עולם העסקים, ברובו הגדול, הוא עדין עולם פאלי וגברי מאוד. רוב מכריע של המנהלים הבכירים הם גברים וברוב רובם של ראיונות העבודה המראיין הוא גבר. וגברים, אין מה לעשות, לעד יעדיפו לקבל לעבודה אישה יפה. 

שוק העבודה מעניק יתרון מובנה לגברים, אף אחד לא מצפה מהם לצאת בצהרים על מנת להוציא את הילד מהגן, לא צריך לתת להם "מתנה ללידה" בדמות חופשה ארוכה על חשבון המעסיק וקל להם הרבה יותר לעבוד במשך שעות ארוכות כאשר הם יודעים שיש מישהי שעושה עבורם את מטלות הבית. 

גם בחברה מתקדמת יחסית כמו החברה בישראל אלו הם פני הדברים אם נרצה בכך או אם לא. נשים שאינן נראות מספיק טוב יכולות להתמרמר על רע גורלן או לעשות מעשה ולגשת למנתח פלסטי מוכשר שיעזור להן להוציא מעצמן את המיטב. נכון, זה לא תמיד הוגן ולעורכת דין , אשת עסקים בעלת תואר שני במנהל עסקים או מטפלת ברפואה משלימה שנראית טוב אין שום יתרון על קולגה "כונפה", אבל זה העולם בו אנו חיים. אם את לא יכולה לנצח אותם, תצטרפי אליהם.