מתיחת בטן – כל מה שחשוב לדעת לפני הניתוח

למי מתאים ניתוח מתיחת בטן

 

בין אם את מנהלת בכירה בחברה גדולה, בין אם את עובדת במשק בית, בתחום של ניקיון דירות או ניקיון משרדים, ובין את מעצבת או עוסקת בכל תחום שהוא, את ודאי מעוניינת בגוף חטוב ומתוח. ניתוח מתיחת בטן נחשב כהליך כירורגי נפוץ, הנועד להצר את היקף הגוף ולעצב את הבטן, לצורך קבלת מראה מתוח ושטוח. ניתוח זה הינו ניתוח פלסטי מורכב, שאיננו, בניגוד למה שמקובל לחשוב, מתאים לאלה הסובלים מעודף משקל רב. ניתוח זה מתאים דווקא לאלו שאינן סובלות מעודף משקל גדול, אולם סובלות מהצטברות של שומן ועוד עודף באזור הבטן. הוא איננו הדרך הנכונה להורדה במשקל, שכן לא לשם כך נועד. הוא עבור נשים (ולעיתים גם גברים), המעוניינות להיפטר משומן ועור באזורים נקודתיים. נשים לאחר היריון, הסובלות מעודף שומן בבטן ועודף של עור, יכולות למצוא בניתוח מסוג זה מענה מתאים. גם נשים או גברים שאיבדו כמות גדולה מאד ממשקל גופם, ניתוח זה מתאים ומספק פתרון אסתטי מצוין.

 
מתיחת בטן - כיצד זה נעשה

יש לזכור כי מדובר, כאמור, בניתוח מורכב. ולכן, בטרם עורכים אותו, יש לוודא תחילה את כשירותה של המטופלת או כשירותו של המטופל לניתוח מסוג זה, תוך התייחסות הן להיסטוריה הרפואית, הן ליכולתו של העור להצטמק והן להרגלי העישון של המטופל או המטופלת. במסגרת המפגש עם מנתח פלסטי מומחה, תיבחנה אפשרויות הניתוח השונות (האם לבחור בניתוח מתיחת בטן חלקי, במסגרתו מותחים את חלקו התחתון של הבטן בלבד, או שמא ניתוח מלא). לאחר התאמתו של הטיפול וכן עריכת מספר בדיקות בטרם הניתוח (בדיקות דם, אק"ג וכדומה) ייקבע מועד לניתוח ואף דיאטה מתאימה, בה יש לנקוט לפני הניתוח. ניתוח מתיחת הבטן כולל חתך אופקי מעל אזור המפשעה וכן חתך נוסף סביב אזור הטבור לצורך שחרורו מרקמת העור העוטפת אותו. לאחר הפרדת העור מפנים הבטן, מקרב המנתח את שיריר הבטן זה לזה ומהדקם בתפר מיוחד, פעולה אותה מבצע גם על העור שמעליהם. ניתוח זה מתבצע תחת הרדמה מלאה ונמשך, כשמדובר בניתוח מתיחת בטן מלא, כשעתיים עד חמש שעות.

 
ההחלמה מניתוח מתיחת בטן

לאחר אשפוז של יום אחד, בדרך כלל, משוחררים המטופל או המטופלת הביתה. ההחלמה מניתוח מסוג זה נעה בין שבועיים לארבעה שבועות, כשבמקביל מתבקש המנותח לחגור חגורת בטן מיוחדת במשך תקופה של חודש עד חודשיים לאחר הניתוח. לאחר הניתוח עשויים לחוש כאבים מקומיים בעת מאמץ או בחוסר תחושה במקום המנותח. ישנם מקרים בהם עלולים לסבול מזיהומים, מקרישי דם, מהצטברות נוזלים והצטלקויות. חשוב לזכור כי לאחר ניתוח מסוג זה נשארות צלקות, אם כי אלו ממוקמות באזור קו הביקיני או באזור בו קיים קפל טבעי, כך שגם כך סביר שכמעט ולא תיראנה לעין. בדומה לכל ניתוח אחר, במידה ומופיעות תופעות לוואי שונות, יש לפנות אל הרופא המטפל בהקדם לצורך קבלת הטיפול המתאים ביותר.