ניתוחי חזה – למי זה מתאים?

אחד מניתוחי הפלסטיקה הנפוצים ביותר הינם ניתוחי החזה, הגדלת או הקטנת חזה. ניתוח פלסטי זה נחשב ניתוח פופולארי בארצות שונות כמו נפאל, ישראל וארצות הברית ועוד ומתאים לכל אחת שאיננה מרוצה ממראה ומגודל החזה שלה. ניתוח זה נעשה על ידי מנתח פלסטי מיומן ומקצועי ומתאפשר רק לאחר שהשד סיים את התפתחותו, כלומר, בסביבות גיל 17 או 18. מה כולל במסגרתו ניתוח מסוג זה? למי הוא מתאים ומהן תופעות הלוואי או הסיכונים הכרוכים בו? על כך, בכתבה הבאה.

 

 

ההכנות לקראת הניתוח

 

ניתוח פלסטי דורש הכנות, בדומה לכל ניתוח כירורגי אחר. אולם, כמו בכל בחירת בעל מקצוע, לרבות בחירת טכנאי מחשבים, טכנאי מקררים או טכנאי העוסק בתחום של תיקון מכונות כביסה, חשוב לבחור בעל מקצוע מיומן ומקצועי במיוחד, ועל אחת כמה וכמה כשמדובר בניתוח כירורגי. בדומה לאנשי מקצוע אלה, קיימים פלסטיקאים רבים המציעים את שירותיהם. חשוב לבחור פלסטיקאי מקצועי ומיומן, בעל ניסיון רב בתחום ניתוחי הגדלת או הקטנת החזה. במסגרת ההכנות הראשוניות לניתוח מתקיימת פגישה עם המנתח הפלסטי, במסגרתה מבצע המנתח בדיקה של השד וכן בודק אל מול המנותחת מהן ציפיותיה מהניתוח. ביום הניתוח עצמו, לאחר יום צום ללא שתייה, ובין אם מדובר בהגדלת חזה או הקטנת חזה, מתאשפזת המנותחת ועוברת את הניתוח, הנערך כמספר שעות. כשמדובר בניתוח להגדלת חזה מתבצע ההליך באמצעות החדרת שתלי סיליקון, בהתאם לגודל הרצוי. בחירתם של השתלים נעשית בהתאם לגודל ומבנה הגוף וכן בהתאם לכמות רקמת העור הקיימת.

 

 

סיכונים ותופעות לוואי אפשריות

 

ניתוח הקטנת או הגדלת חזה טומן בחובו, כמו בכל ניתוח כירורגי אחר, גם תופעות לוואי וסיכונים שונים. אולם, ניתוח זה הינו אחד הניתוחים הנפוצים ביותר ועל כן שכיחותם של סיכונים אלה או שכיחותן של תופעות הלוואי השונות נמוך מאד. ובכל זאת, ישנם מקרים של דימומים ושטפי דם לאחר ניתוח מסוג זה. גם מצבים של נפיחות וזיהומים הינם אחד מהסיכונים האפשריים. במקרים נדירים במיוחד ישנו מצב של זיהום חריף או דימום מאסיבי, הדורשים את הוצאתו של השתל, במידה ומדובר בהגדלת החזה. ולכן, אחת הדרכים להימנע מכך, הינה מתן אנטיביוטיקה לפני או אחרי הניתוח, העוזרת במניעת זיהומים. גם דליפה משתל הסיליקון הינה אפשרית אולם בזכות השימוש בחומרים איכותיים וצמיגיים יותר, נחשבת כנדירה. תופעה נוספת עשויה להיות גם שינוי בתחושה. סביר כי לאחר הניתוח התחושה במקום תהיה שונה, מכפי שהייתה לפני כן. אולם, בדרך כלל לאחר מספר חודשים היא חוזרת. תופעת לוואי נוספת, שנחשבת מוכרת לאחר ניתוחים מסוג אלה, הינה התקשות האזור. הגורם לכך איננו ידוע עדיין, אולם אחת הדרכים להתמודד איתה הינה באמצעות עיסוי מיוחד באזור. במקרים של הקטנת חזה עשויות להופיע הפרעות שונות בריפוי, כמו פצעים סביב הפטמה או באזורים, בהם בוצעו החיתוכים, או  אף צלקות. יש לזכור כי מדובר בצלקות תמידיות, אולם אלו תהיינה בולטות יותר אצל נשים מעשנות. במקרים נדירים במיוחד, בעקבות ניתוחי הקטנת חזה עשוי להיווצר נמק בפטמה בעקבות ניתוק צינורות הדם במהלך הניתוח. במקרים אלה יש לבצע שחזור של הפטמה ושל העטרה. חשוב לזכור כי סיבוך זה יהיה נפוץ יותר בקרב נשים מעשנות או בקרב נשים עם בעיות בכלי הדם.