בוטוקס – כל הדברים החשובים

 
הזרקת בוטוקס היא הליך אסתטי נפוץ ביותר בכל העולם, המיועד לטיפול בקמטי ההבעה בפנים. לפי נתוני איגוד המנתחים הפלסטיים בארצות הברית, בשנת 2009 בוצעו בכל רחבי ארצות הברית מעל לארבע מיליון הזרקות של בוטוקס. למרות המשבר הכלכלי והמיתון הקשה, מספר הזרקות הבוטוקס בארצות הברית וביותר מ-90 מדינות אחרות בכל רחבי הגלובוס צפוי להעלות במהלך השנים הבאות. גם בישראל מבוצעים מידי שנה עשרות אלפי טיפולי הזרקות בוטוקס, כאשר מספר ההזרקות נמצא בעלייה הדרגתית משנה לשנה. על הפופולאריות של הזרקות בוטוקס להחלקת קמטי הפנים אין לתמוהה. שכן, הליך זה הוא פשוט מאוד ואיננו כרוך כמעט בסיכונים. מסיבה זו, אל מעגל מטופלות הבוטוקס הצטרפו במהלך השנים האחרונות גם לא מעט גברים.

בוטוקס – נעים להכיר

בוטוקס הוא רעלן ששמו המלא הוא "בוטוליניום טוקסין". הבוטוקס מוכר בעולם הרפואה יותר מ-30 שנה ומשמש למטרות רפואיות שונות. באמצעות בוטוקס ניתן לטפל במקרים של הזעת יתר, פזילה בקרב ילדים, מיגרנות ובעיות רפואיות נוספות. בשנים האחרונות משמש הבוטוקס גם לטיפול בקמטים בחלק העליון של הפנים. בוטוקס לטיפול בקמטים או לכל מטרה אחרת מיוצר בארצות הברית בתנאיי ייצור קפדניים על ידי חברת "ALLERGAN"  או על ידי חברת מדיסין האירופאית. בישראל מוזרק בוטוקס של שתי החברות, כאשר תוצאות הטיפולים הן זהות. הזרקת בוטוקס גורמת לחסימת המוליך העצבי אצטילכולין, וכתוצאה מכך לשיתוק שרירי ההבעה באזורי ההזרקה. שיתוק השרירים גורם להפסקת הבעות הפנים ולהיעלמות הקמטים באזור. בשל כך, מתאימה הזרקת בוטוקס רק לטיפול בקמטי הבעה ולא בקמטים הקרויים "קמטים סטטיים". שכן, קמטים אלה אינם נגרמים כתוצאה מתנועות השרירים אלא ממבנה העור ומתהליכי ההתבגרות הפנימיים העוברים אליו.

בוטוקס – כיצד מתבצעת ההזרקה?

הזרקות בוטוקס מבוצעות לרוב רק באזורי המצח, זוויות העיניים ושורש האף. הזרקות בוטוקס באזורי פנים אחרים אינן מאושרות, לא על ידי ה- FDAהאמריקאי, ה-CE האירופי או משרד הבריאות הישראלי. הטיפול מבוצע באמצעות הזרקת בוטוקס בכמויות מדודות עם מחט עדינה ביותר ומיוחדת לאזורי קמטי ההבעה, ונמשך לכל היותר כרבע שעה. תוצאות הזרקות בוטוקס ניכרות במהירות רבה אך מוגבלות לתקופה של כחמישה עד שישה חודשים, שבסופם פגה השפעתו של הבוטוקס, ושרירי הפנים חוזרים למצבם הרגיל. מסיבה זו, נהוג לבצע הזרקות בוטוקס אחת לכל כמה חודשים, כאשר לאחר מספר טיפולי הזרקת בוטוקס, משך הזמן בין הזרקה להזרקה גדל.

מי מבצע הזרקות בוטוקס?

בארץ רשאים לבצע הזרקות בוטוקס רופאים מוסמכים בלבד. שכן, בוטוקס נחשב לתרופה לכל דבר ועניין, המוחדרת לגוף המטופל. מסיבה זו, רשאים לבצע הזרקות בוטוקס רק רופאים בעלי ניסיון בתחום. בנוסף לכך, מומלץ ביותר לבקש מהרופא לפני טיפול הזרקת בוטוקס לראות פוליסת ביטוח בתוקף לטיפול ייחודי זה. כמו כן, כדאי לבחור רופא להזרקת בוטוקס לא ביחס לשיקולי עלות הטיפול אלא ביחס לניסיונו בתחום הזרקות בוטוקס ולהמלצתם של מטופלים שונים.