מעצר בית

תוכניות טלוויזיה שונות משודרות יום ביומו בערוצים המסחריים, כמעט עשרים וארבע שעות ביממה. התוכניות ככולן כוללות מבנה קבוע של שחקנים, מנחים או אנשי במה לכל סוגיהם המאיישים תפקידים מרכזיים בקונספט התוכנית. לצדם, ישנם מי שאינם נקראים שחקנים ואינם עברו הכשרה בהתאם אבל הם ממלאים חלק אינטגראלי באווירה, שמם בישראל הוא- ניצבים. אם "נזפזפ" בערוצים השונים סביר שנמצא בכל ערוץ שני לפחות נוכחות של ניצב, שניים, או עשרה. חלקם אפילו מקבל טקסט לקריאה ומשדרג את עצמו למעמד שנקרא בעגה המקצועית "ביט". ביט הוא ניצב עם טקסט קצר. בערוץ 22 לדוגמה, במיוחד בשעות השיא, ישנם ניצבים רבים המאיישים תפקידים שונים בסדרות. תוכניות כמו מצב האומה, ארץ נהדרת, מעצר בית או צחוק מהעבודה למשל, עושות שימוש קבוע בניצבים.

למה לשבת בבית כשאפשר לשבת ב"מעצר בית"?

הניצבים מגיעים לאתרי הצילומים דרך סוכנות  ניצבים כ.א.נ המלקטת אותם. אלו, בתשלום כמובן, נוכחים ביום הצילומים וממלאים תפקידים שונים בו, החל ממלצרית המגישה קפה לשחקן וכלה באדם היושב בספסל ברחוב, בו במקרה בדיוק מצטלמת סצנה..

אחת התוכניות העושות שימוש נפוץ בניצבים היא מעצר בית. מעצר בית היא קומדיה בכיכובם של איל קיציס וטל פרידמן, בה הם מגלמים למעשה את עצמם בסדרה של סיטואציות שונות במהלך יומם. הסדרה מתארת את קיצה של קריירת השניים, בעוד אלו פונים להקים פארק שעשועים על שמם. בפארק, למרבה צערם, מתרסקת רכבת הרים כאשר ידוענים רבים נמצאים עליה. בסצנה זו של מעצר בית, לצד הרבה סצנות נוספות, משתתפים ניצבים רבים המגלמים שוטרים, אנשי מד"א או סתם עוברי אורח אשר ביקרו בפארק השעשועים, והם ככולם בפאניקה ובבהלה לנוכח האירוע. על מנת לתת לסיטואציה הנ"ל את הפן הריאליסטי, נשזרו במהלך הצילום ניצבים רבים הממלאים תפקידים שונים, חלקם בעלי טקסט וחלקם לא. עם זאת, הניצבים ברובם לא ממלאים תפקיד ראשי אשר ייתן להם דחיפה אל עולם הטלוויזיה, אלא נמצאים שם בכדי ליהנות מהחוויה, להתחכך קצת באבק של כוכבים, ממש כמו קיבלו כרטיסים בשורה הראשונה למופע הטוב בעיר. תרומת הניצבים היא חשובה מאחר והיא נותנת נופח שונה ואותנטי יותר לצילום. אילולא סצנת פארק השעשועים של מעצר בית הייתה מצטלמת עם קהל המבקרים המבוהל ברקע, סביר להניח כי משהו בצילום היה חסר.

חוויה שחבל לפספס

הניצבים זוכים ליהנות ממסגרת עבודה שלא רבים זוכים לה. עבודה בסביבת הפקה לנוכח צלמים, אנשי סאונד, במאים, מפיקים, מאפרות וכו', היא לא עניין שבשגרה עבור רובנו. אין ספק כי תפקיד הניצבים פותח צוהר לעולם הזוהר של הטלוויזיה, וגם אם הוא אינו מבטיח לנו קריירה עתידית כטאלנטים של סדרה חדשה, החוויה החד פעמית הזו די בה כדי להשאיר טעם מתוק על שפתנו.
ניצבים אשר יזכו להיות חלק מקאסט צילום בתוכניות הטלוויזיה השונות כמו מעצר בית, יזכו באינטראקציה קרובה במיוחד עם כוכבי טלוויזיה ואנשים שאנחנו, פשוטי העם, בדרך כלל לא זוכים לפגוש יום יום.