צחוק מהעבודה

לא כולנו נולדנו עם איכויות של שחקנים ואנשי טלוויזיה אך רבים מאיתנו עדיין מוצאים את עצמם חולמים על חוויה חד פעמית בעולם הזוהר והנוצץ שקרוי בעגה – ה"ברנז'ה".
רובנו, לדאבוננו, גם לא בעלי מאפיינים של דוגמנ/ית, מהאלה שהסוכנים השונים דגים בעת שיטוט בקניון, וכעבור כמה קמפיינים מוצאים את עצמם מנחים תוכנית עם אחוזי רייטינג מרקיעי שחקים. אבל אין זה אומר שהאופציה להיות נוכחים באתר צילום פסחה עלינו – היום, גם לנו, פשוטי העם, יש אופציה להיות חלק ממערך ההפקה וזאת בעזרת הניצבות.
ניצבים, או ביטים, הם מי שמוצבים בהפקה מסוימת, והם אינם דמויות מרכזיות  או אפילו משניות. מטרתם בעיקר היא לתת נפח לצילום או לאייש דמויות קטנות ושוליות. כך, נוכל לראות ניצבים נוכחים בסרטים שונים, תוכניות טלוויזיה כגון ארץ נהדרת, צחוק מהעבודה, רמזור וכדומיהן, ועם זאת גם בפרסומות או בתשדירי טלוויזיה קטנים.

ניצבים בעולם הטלוויזיה הישראלי

דוגמה לנוכחותם של ניצבים ניתן לראות בתוכנית צחוק מהעבודה. בתוכנית המדוברת, שהיא פרי תוצרה של הזכיינית רשת, ישנה נוכחות רבה של ניצבים בכל פרק ופרק.
צחוק מהעבודה, שבנויה על פורמט קבוע של קטעי סטנדאפ, דיאלוג בין הסטנדאפיסטים בפאנל ומערכונים שצולמו בטרם עת. צילומי המערכונים בתוכנית צחוק מהעבודה, משולבים בניצבים שונים, העשויים להיות שייכים לסוכנויות הניצבים או אפילו כאלו אשר נקלעו לסיטואציה ושמחו לקחת בה חלק. ניצבים יכולים להיות בעלי קטע טקסטואלי קצר, או רק דמויות המוצבות ברקע ואין להן אפיון או תפקיד ממשי. לדוגמה, בתוכנית צחוק מהעבודה, באחד מהמערכונים המצולמים, נראה מיכאל הנגבי מבקר בחנות למטיילים בחיפוש אחר תרמיל אשר ישמש אותו במהלך הטיול שלו בהודו. ניצבת אחת בסצנה, היא המוכרת (שעשויה להיות מוכרת אמיתית בחנות), אשר יש לה טקסט קצר של שני משפטים, והיא מייעצת להנגבי בדבר התרמיל המומלץ לו. בהמשך לאותה הסצנה של צחוק מהעבודה, נראה מיכאל הנגבי כאשר הוא מרצה לקבוצת תלמידים על הודו, אלו, הם ניצבים אשר כל תפקידם הוא לשבת ולהאזין לו בשקיקה. כמו צחוק מעבודה ישנן תוכניות רבות ומגוונות העושות שימוש בניצבים, ונותנת לאלו אופציה לחוות ולו לזמן קצר את העבודה תחת פרוז'קטורים, מצלמות ולצד אנשי במה ואושיות מפורסמות.

אז מה אני אמור/ה לעשות?!

הצורך בניצבים הוא ממשי ותמידי, וסביר להניח שאם תציע עצמך, תוכל למצוא תוכנית להתמקם בה. ראשית כל, יש ליצור קשר עם סוכנות ניצבים כ.א.נ , כך שקברניטיה, אשר ידועים בקשר החם על סף המשפחתי שיש להם עם כל ניצב וניצב במערכת, כבר ימצאו בעבורך את הליהוק המרגש לסדרה, הפרסומת או הסרט המתאימים, ומשם דרכך לטעום את החוויה האוונגרדית מבחינתך סלולה. חשוב לזכור כי תפקיד הניצבות לרוב איננו משמעותי דיו, על מנת כי לאחריו יזהו אותך ברחוב. עם זאת, אין ספק כי זוהי דרך קיצור לגעת ולו במעט, בעולם הזוהר הזה, שנראה לעיתים כבלתי נגיש, ולא בכדי.